2011. április 28., csütörtök

Csipeszelünk

Egyetlen játék se köti le Kamilla figyelmét annyira, mint a csipeszek. Jobbra-balra, ki-be pakolgatja őket. Nagyon rendes ez Kamcsitól, mert Bálint anno inkább azzal szórakozott, hogy lehajigálta őket az erkélyről.

Szerencsére azóta megtanult csipeszelni, így most hajigálás helyett csipeszelünk. Úszószemüvegben.

2011. április 26., kedd

Húsvétolás

Sajnálatos ok miatt - Mami kórházban - a tervektől eltérően Sopronban húsvétoltunk. Így viszont legalább találkoztunk a nyuszival! Nemcsak a nyomait (mármint az elhullajtott tojásokat) találtuk meg a kertben, hanem tényleg itt jártak ők személyesen is - a szomszédasszony jóvoltából.
Lehetett őket simogatni,
etetni
és kergetni.
Ami egyébként a tojásokat illeti, azzal idén nem volt szerencsénk. Először is a húsvéti sonka, kalács, torma stb. vasárnapi reggelizőasztalnál ülve Tóni elkezdte keresni a főtt tojást. Ja, hát azt elfelejtettem! Na sebaj, 10 perc alatt ez könnyen orvosolható, addig legalább lementem a kertbe szétszórni a "nyuszitojásokat". Azzal persze nem számoltam, hogy a napon majd folyóssá olvadnak, mire leérünk a gyerekekkel begyűjteni őket. :-)

2011. április 25., hétfő

Ismét a fákról

Lett a kiscsajnak is fás szárú növénye Mami kertjében. Almafa ez itten.
Még nem egy fejlett példány, mint ahogy a kis gazdája sem.
Bezzeg Bálinté már növekedésnek indult. Cseresznye ugyebár.
És idén már találtunk rajta termést is!

2011. április 23., szombat

Népszerű ajándék

Kamilla szülinapjára babakocsit kapott. Még elő se került a dobozból, amikor Bálint már lecsapott rá. Összeszerelés után aztán használatba is vette. Szakszerűen behelyezte a babát,
tologatta, ha elkezdett "sírni", megvigasztalta.
Kamilla aznap nemigen volt esélyes arra, hogy birtokba vegye az új szerzeményt. Még szerencse, hogy babából többet is kapott, így neki is maradt.
Két nap után aztán csökkent Bálint érdeklődése, s visszatért az autókhoz.

2011. április 21., csütörtök

Kamcsi partija

A hétvégén megköszöntöttük ezt a leányt az első szülinapján. Az egy évesek etetőszékben, a 2 évesek kisasztalnál, további kiskorúak konyhaasztalnál, nagykorúak az étkezőasztalnál fogyasztották el Mami főztjét.Kapott az ünnepelt egy saját kis tortácskát (kukoricadarából, csak ínyenceknek), hogy tegyen vele belátása szerint. Szemben Bálinttal, aki anno két kézzel hangosan nevetve szórta szét a cuccot, Kamilla óvatosan kiszedett egy-egy gerezd almát, megrágicsálta,
de a tortácska érintetlen maradt.Legalábbis a kukoricás, mert a többi elfogyott.

Ui.: Az egy kis gyertyát Bálint fújta el. Az ádventi szezon óta kitűnően elfújja gyertyákat. Cserébe azt elfelejtette, hogy hogyan is fújja ki az orrát.

2011. április 17., vasárnap

Kamilla egy éves lett

Kiscsibe számokban: 1 év, 73cm, 47-es fejecske, 8 fog és - mivel a múlt héten ismét vendégünk volt egy fosós vírus -, most épp csak 8,28 kg. Bálint pont 1 kilóval volt több az első szülinapján. Lehet, hogy a súlykérdésnek is köszönhető, de Kamcsinak olyan igazi csajos fogása van. Nem masszív, hanem olyan kis hajlékony, törékeny.
A kreol bőrről még nem is tettem említést. Sokan megjegyzik, hogy biztosan sokat vagyunk a szabadban, mert olyan jó színe van ennek a leánynak. Főleg hozzám képest.
Igazság szerint Tóni és Kamilla télen is fel tudnak mutatni a fehértől különböző bőrszínt, míg Bálint és én inkább hipóreklámarcnak készülünk.

Szókincse pár szóféleségre korlátozódik: tá-tá (pá-pá), nen (=nem), ana (=anya). Ez utóbbit elég gyakran mondja, úgyhogy lehet, hogy mást is jelent. Egyszerű mondatokat (pl. gyere ide) megért. S - most még - teljesíti is.
Kapaszkodás nélkül feláll, s rövid ideig álldigál is önállóan (kb. úgy, mint aki épp a dolgát végzi). A kanapé mellett lépeget, ha van valami vonzó cél.

Kamilla két dologra nincs nagyon rákattanva. Az egyik az alvás. Már 2. hónapja csak egyszer alszik napközben, azt is csak keveset. Legalábbis kevesebbet, mint Bálint. Éjjel is persze kelünk, s a légyzümmögésre is felébred a csaj.
A másik ilyen dolog az evés-ivás. Ezzel kapcsolatban nemrég nagy fába vágtam a fejszémet. Bele is törött. A helyzet ugyanis az, hogy mivel Kamilla még mindig szopizik, s semmilyen más folyadékot, semmilyen más formában nem hajlandó elfogadni, ezért pár óránál hosszabb időre az elmúlt egy évben nem tudtam elszakadni itthonról. Nem mintha most Föld körüli utat terveznék, de hát mégis. Ráadásul a kényszer is úgy hozta, hogy nemrég be kellett vetni más itatási módot is. Ugyanis 11 gondtalan hónap után az utóbbi hónapot tejcsatorna-elzáródás, sebesedés, repedezés keserítette meg. Na gondoltam, akkor itt az alkalom, hogy az elválasztást megkezdjük, de legalábbis bevezessünk mást is. Hát Kamcsika nem így gondolta. Inkább éhezett, szomjazott. Pohárból egy-két kortyot nagy lelkesen megivott, aztán elkezdett bugyborékolni, ami nagyon tetszett neki. A cumisüveggel való ismerkedés ennél is érdekesebben alakult. Két napig sírt tőle, 3.-4. napon már szívesen rákapott, hátradőlt, nézte a plafont és várt. Várt arra, hogy belefolyik magától a manna a szájába, s időnként nyelt egyet. 90 ml volt a maximum elfogyasztott mennyiség (ekkor már nagyon éhes volt). 5. napon feladtam, s mivel rendeződtem én is, visszatértünk a régi kerékvágásba...

Boldog szülinapot Kicsilány!

2011. április 14., csütörtök

Virághóesés

Szembeszomszédunk elég korrekt, mert elpöttyintett pár cseresznyefát a kertjében, hogy aztán az áprilisi virágzás látványát mi is élvezzük, akár az ablakokból is.
Az elmúlt napok szeles időjárásában azonban az is kiderült, hogy más miatt is jó ez nekünk. A képen jól láthatóan fúj a szél és esik a hó. De legalábbis valami fehér nagyon sűrűn esik.
"Esik a hó, jön a Mikulás" - összegezte Bálint, s fel alá futkosott örömében a kertben. A tavaszi virághóesés nagy előnye, hogy nincs hideg. Télen ugyanis Bálint csigatempóban, magát összehúzva közlekedett hónapokon át a sétáink alatt. Aztán amint 15 fok fölé emelkedett a hőmérséklet, a gyerek szó szerint kiolvadt. Rohangászik, már nem kell rábeszélnem, hogy bölcsi után levegőzzünk és 10 perc séta után nem akad halaszthatatlan dolga a odafent a szobájában. Éljen!
Már csak Kamillának kellene megtanulnia járni, mert ő meg halálra unja magát a babakocsiban, míg a Bálint minden fűszálat, botot, követ és legfőképpen minden kutyakakit alaposan megvizsgál. Mászva pedig csak nem jöhet utánunk az utcán...

2011. április 12., kedd

Jön, jön, jön!

Lassan, de biztosan jön. A hiszti korszak. Ennek adta jelét minap Kamilla, amikor is 2 kanál sárgaborsó-főzelék után pokoli sírásba tört ki. Vigasztalhatatlan, belelovallós, hüppögős, kifáradós 20 perces sírás következett. Amilyet szerintem csak a csajok tudnak. Bálint legalábbis nem. :-)
Végül ebéd nélküli bealvás lett az ügy vége. Felébredve újból bepróbálkoztam az isteni sárgaborsófőzelékkel, de az hasonló hatást váltott ki. S láss csodát, előkapva a jolly jokert (Kecskeméti paradicsomos húsos konzervkaja), a világ ismét szép lett. Le kellett vonnom a következtetést: ez bizony nem ízlett neki, de éhes volt és mást akart volna enni. Huh. Hát miért nem ezt mondja?

2011. április 10., vasárnap

Földkurkászás

S ha már Bálint hobbijairól esett szó, akkor Lajcsika (becenéven: Kamcsika) se maradjon ki a jóból. Leányunk valószínűleg elég cuccolós lesz, mert a kedvenc szórakozása, hogy pakolgatja és próbálgatja a ruhákat. Elég ügyes. Egy-egy bugyit, alsónadrágot már simán ráhúz a fejére. S hogy honnan jut ezekhez? Beközlekedik a fürdőszobába, kihúz egy kiszemelt szennyestartót, kipakol és válogat.
A jó idő beköszöntével pedig újabb kedvenc elfoglaltságra leltünk: kurkásszuk a földet.

Szemüvegmánia

Az autóimádat,
s a labdamánia (legtutibb az autós labda) mellett van egy újabb hobbi. Bálint egy szemüvegbolond. Sose tűrte meg másokon a szemüveget, de most már nemcsak leveszi, hanem utána felrakja saját magára. Namármost ez dioptriás szemüvegek esetén közepesen jó ötlet, ezért itthon is napgépet hordunk.
Természetesen felnőtt méretben.

2011. április 7., csütörtök

Gyerekkéz

A gyerekek aranyköpéseit sokan szorgalmasan irogatják, nehogy feledésbe merüljön. A gyerekszájas sztorik helyett most a „gyerekkézre” fókuszálnék, mert ebből most több van. Azaz miket is ügyeskedik a mi kedvenc Bálint fiúnk. Most azt gondolom, hogy elég mély nyomot hagynak ezek bennünk (és néhány tárgyban), s nem fogjuk elfelejteni, de ki tudja… Ezért gyorsan leírok két kisebb esetet a hétvégéről.

Hortenziabokrot ültetünk. Nagyobb gödröt kellett ásnom, hogy beférjen a bokor földlabdája. Bálint homokozólapáttal segítette az előrehaladást. Épp a bokor behelyezésével bíbelődök, amikor hideg, nedves érzés önt el deréktól lefelé. Bálint belapátolta az agyagos földet a hátam mögött a gatyámba, ami guggolás közben némileg elállt deréktól. Nadrág, alsónemű és egyéb ruhadarabok teljes földtelenítése után még reménykedtem, hogy csak véletlenül talált be rossz helyre a nagy játék közben, de az öt percen belül megismétlődő eset minden kétségemet eloszlatta: Bálint jól szórakozik ezzel.

Másnap reggel arra ébredek, hogy valaki áll az ágyam szélén, paskolgat, hogy ébredjek fel és „Anya, Anya, úhhh” hangokat hallat. Bálint állt az ágy szélén tök meztelenül és … deréktól térdig kakisan. Ilyenkor azért nem örülök, hogy már egyedül le tud vetkőzni, sőt mi több rendszeresen kipelenkázza magát. (Persze biliről, WC-ről hallani sem akar.) Na megkapta a megfelelő utasításokat, hogy mit kell és mit nem kell tenni ilyen esetben. Az atyai és anyai intelmek megragadhattak benne, de jó mélyen bent ragadtak… Ma reggel gyanús motoszkálásra leszek figyelmes. Na vagy Kamilla megtanult kimászni a rácsos ágyból, vagy Bálint tesz-vesz a nappaliban. Az elém táruló látványt nem részletezem. Nem tudom mi játszódhatott le a kis fejében, de szerintem Bálint gondolta most nem szól, mert ezért múltkor kikapott. Akkor meg minek szóljon? Végülis logikus. Csakhogy így nagyobbra sikerült a terítési arány. A szőnyegek (igen, többes számban!) azóta is száradnak.

Ui.: Csakhogy a gyerekszáj se maradjon ki:

Bálint minden hétköznap délután 4 és 5 között úgy szólít, hogy „Anyuka”. A bölcsiben öltözéskor ugyanis mindig beszéljük, hogy kinek az anyukája jön és megy éppen. Sokáig én voltam „Bálint anyukája”. Most már csak „Anyuka”. J

2011. április 3., vasárnap

Kamcsi első természeti tapasztalásai

Tavaly tavasszal és nyáron még zsenge korú volt Kamilla a kinti örömökhöz. Na de most! Fűfóbiának nála nyoma sincs,és az elvártaknak megfelelően a homok dolog is eléggé izgatja. Nem akartam beleültetni a vizes és még eléggé hideg homokba. De még fél óra múlva is ott küzdött a homokozó szélén. Majd sikeresen belemászott. Hogy egész pontos legyek: fejjel előre beleesett. Így nem volt visszaút, egy szitán és egy újságpapíron helyet foglalt. Mindig meglep Kamilla "profizmusa". Az első homokozás alkalmával már lapáttal piszkálta vödörben lévő homokot, ahogy azt Bálinttól látta . Semmi két kézzel szórás, homokevés stb. Persze nincsenek illúzióim, hogy az se fog kimaradni.

2011. április 1., péntek

Hoppá, itt a Bálint fája!

A körülmények általános ismertetése: Fél 4 -4 körül elgurulunk Kamillával Bálintért a bölcsibe. Aztán a napi rutin részeként felsétálunk a kisboltba, s egy kört csinálva a felettünk lévő utcán hazasétálunk. Minden nap. Aktuális esemény: Tóni beszélget a szomszédokkal, akik megjegyzik, hogy milyen jópofa dolog, hogy ültetnek fát a gyerekeknek, s így Bálintnak is van egy kis fája a szomszéd utcában. Hoppá, mi is van a fa alatti táblára írva? Anno valóban kértünk az önkormányzattól fát, de mivel nem válaszoltak, azt hittük off-os a dolog. Mentségünkre mondom, hogy a fa egy nagyon szép, most felújított ház előtt áll, amit mindig alaposan megnézünk, így nem volt alkalmunk a fákat vizslatni. :-) De mióta felfedeztük (egy hete), mindig megnézzük.